Jak zostać smokiem?
reżyseria Karolina Okurowska-Wabnic
Bajka japońska
Spektakl dla młodych i dorosłych wielbicieli baśni i kultury japońskiej, a także dla tych, którzy o nich wiedzą jeszcze niewiele, dla wszystkich tych, którzy w Teatrze poszukują dobrych i pozytywnych emocji!
Zapraszamy na bajkę japońską, którą napisała i zrealizowała Karolina Okurowska-Wabnic.
O warstwę wizualną zadbał Sebastian Siepietowski, odpowiedzialny nie tylko za scenografię i kostiumy, ale także projekcje multimedialną, która będzie, dopełnieniem narracji prowadzonej przez aktorów na scenie. Muzykę do spektaklu tworzy Maria Kępisty, a choreografię Agnieszka Klotzer.
Na scenie występuje ośmioro aktorów, którzy wcielają się w kilkanaście postaci. W roli Ayumi, debiutująca na naszej scenie, Gabriela Bissinger, absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie.
„Jak zostać smokiem to opowieść, której wątki są zainspirowane japońskimi baśniami, wierzeniami, a także filozofią” – mówi reżyserka. „Wszystkie znane i szeroko wykorzystywane w kulturze japońskiej motywy łączą się w jedną historię” – dodaje. To historia Harukiego – chłopca, który wyrusza w pełną przygód podróż, aby odnaleźć swojego tatę. Fabuła koncentruje się wokół znaczenia dzielności i radzenia sobie z emocjami. Co oznacza być dzielnym? Czy emocje trzeba tłumić? Co to znaczy radzić sobie z emocjami? Czy płacz to coś złego? Czy chłopakom wolno płakać?
PREMIERA: 18 listopada 2023
Czas trwania: 60 minut (bez przerwy)
Tekst i reżyseria – Karolina Okurowska-Wabnic, scenografia, kostiumy, projekcje multimedialne – Sebastian Siepietowski, muzyka – Maria Kępisty, choreografia – Agnieszka Klotzer, korepetycje wokalne – Marzena Lamch-Łoniewska, asystentka reżysera – Sylwia Karczmarczyk, asystentka scenografa – Kinga Melka, inspicjent/sufler – Mariusz Korek
Obsada
- Haruki – Mariusz Urbaniec
- Ayumi, Mamoka – Gabriela Bissinger (gościnnie)
- Babcia – Czesława Monczka
- Sachiko, Lisica Zenko, Mekurabe, Yuki Onna, Karp – Marta Honzatko
- Youko, Lisica Zenko, Mekurabe, Yuki Onna, Karp – Małgorzata Marciniak
- Kazuko, Lisica Zenko, Yuki Onna, Karp – Sylwia Karczmarczyk
- Misaki, Lisica Zenko, Mekurabe, Smok/tata – Robert Rutkowski
- Yoi, Wielka Lisica Zenko, Mekurabe – Sylwia Warmus
Plakat – Sebastian Siepietowski