Żywot i śmierć Pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia. Czytanie performatywne
reżyseria Daniel Adamczyk
Czytanie performatywne: "Żywot i śmierć Pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”, autorstwa Ishbel Szatrawskiej, reżyseria - Daniel Adamczyk
Fundacja Performa
Czytanie z udziałem aktorów częstochowskiego Teatru: Agaty Ochoty-Hutyry, Teresy Dzielskiej, Małgorzaty Marciniak, Waldemara Cudzika, Bartosza Kopcia, Adama Hutyry
10 września, godzina. 16.00
Teatr im. Adama Mickiewicza, ul. Kilińskiego 15
bilety: 20 zł normalny / 15 zł ulgowy
Uwaga! Po czytaniu, o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie “Między prawdą a fikcją. Losy Żydów na powojennej emigracji” z autorką dramatu, Ishbel Szatrawską.
prowadzenie: Agata Dąbek
----------------------
Przeczytaj bio twórców:
Ishbel Szatrawska – pisarka, autorka dramatów, w tym nagradzanego “Żywotu i śmierci pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia” (Wydawnictwo Cyranka). Debiutowała w e-antologii dramatów wydanych przez Narodowy Stary Teatr w Krakowie. We wrześniu 2023 roku nakładem Wydawnictwa Cyranka ukazała się “Toń”, która jest jej pierwszą powieścią.
Agata Dąbek – teoretyczka dramatu, dramaturżka, pedagożka. Obecnie kierowniczka dramaturgów w Starym Teatrze w Krakowie. Od lat prowadzi rozmowy z twórcami i twórczyniami teatru oraz inicjuje kompleksowe warsztaty pisania dla sceny, a także opracowuje i redaguje antologie polskich tekstów dla teatru. Ostatnio opracowała i zredagowała m.in. “Teksty dla (Starego) Teatru Pawła Demirskiego” (2020). W bieżącym roku zrealizowała 2. edycję projektu warsztatów dramatopisarskich “Młod(sz)a Polska”, adresowanego do osób urodzonych po 1989 roku, przed debiutem teatralnym i wydawniczym. Sztuki debiutantów ukażą się w antologii cyfrowej pod jej redakcją we wrześniu 2023 roku w serii wydawniczej Starego Teatru.
Daniel Adamczyk - reżyser teatralny, animator kultury, założyciel lubelskiej Czytelni Dramatu. Zrealizował ponad 40 przedstawień teatralnych, w tym czytań performatywnych oraz projektów interdyscyplinarnych. Już podczas studiów polonistycznych na UMCS (specjalizacja teatrologiczna) w Lublinie założył teatr Scena 21. Był członkiem zespołu Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika, przez niemal 5 lat związany z EOPT „Gardzienice”, gdzie ukończył Akademię Praktyk Teatralnych i brał udział w spektaklu (“Znak Kaina”, w reż. J. Brennana), współorganizował 3 edycje Festiwalu Teatrów Błądzących. W latach 2010-2015 był koordynatorem i kuratorem programowym Studenckiego Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Kontestacje”. Jest pomysłodawcą i kuratorem programowym, powstałej w 2010 roku Czytelni Dramatu - projektu zajmującego się wspieraniem i rozpowszechnianiem najnowszej dramaturgii polskiej i zagranicznej. W Teatrze Czytelni Dramatu wyreżyserował spektakle: “Wejście smoka. Trailer” na podstawie dramatu M. Pakuły, “W imię ojca i syna” wg tekstu Sz. Bogacza (spektakl otrzymał główną nagrodę na festiwalu Letnia Scena w Łodzi w 2014), “Ony” na podstawie sztuki M. Guśniowskiej (spektakl otrzymał m.in. nagrodę za Najlepszy Spektakl w 21. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Nagrodę Publiczności festiwalu R@port w Gdyni). Obecnie związany z Centrum Kultury w Lublinie. Otrzymał nagrodę za dorobek artystyczny oraz nagrodę jubileuszową za 10 lat działalności artystycznej od prezydenta Miasta Lublin. W 2021 roku zrealizował dwa projekty stypendialne. W ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wraz z muzykami i śpiewakami związanymi z muzyką tradycyjną, stworzył projekt teatralny “Memento Mori Dance Club”, oparty na polskich tradycyjnych pieśniach pogrzebowych. Stypendium Prezydenta Miasta Lublin pozwoliło mu zrealizować projekt interdyscyplinarny “Co wolność?” do którego zaprosił młodych artystów Lublina. Otrzymał medal prezydenta miasta Lublina z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.
-----------------------
- Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy i Związku Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie .
- Festiwal tańca współczesnego "Pamięć miasta" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”.
- Projekt dofinansowany ze środków SKE - Związku Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie.
- “Pamięć miasta” - spacer performatywny jest dofinansowany ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historycznych w Polsce.