Spektakle

Bum

reżyseria Iwo Vedral

Ralf Bum to urodzony człowiek władzy. Już w łonie matki udusił siostrę bliźniaczkę, czyniąc swoje narodziny wydarzeniem medialnym, a następnie od pierwszych chwil życia manipuluje rzeczywistością, kłamiąc, narzucając swoje zdanie, zaprzeczając faktom i nie tolerując sprzeciwu. Jako dziecko, tryskając testosteronem i mizoginizmem, ma poczucie przewagi nad całym światem dorosłych i rozpoczyna swoją nieubłaganą wędrówkę na sam szczyt. Jego zawrotna kariera to wspinanie się po trupach – niszczy wszystko i wszystkich, którzy nie dają mu bezwarunkowej miłości, odmawiają mu posłuszeństwa lub nie chcą oddać mu władzy absolutnej – począwszy od rodziców, przez szkołę i inne instytucje, po... mglisty szczyt.


Mayenburg w ostrym, bezkompromisowym tekście zadaje pytania: Ile jest prawdy w tym, że tęsknimy za typem macho, liderem, który obiecuje proste rozwiązania trudnych problemów ? Na ile tyrana i narcyza kształtujemy sami, realizując własne merkantylne potrzeby? W jakim stopniu media mogą nas zmanipulować? Czy istnieje podział świata na dobry i zły? Czy świat polityki zarządzany przez kobiety miałby łagodniejsze oblicze?

Sztuka Mayenburga miała prapremierę w 2017 roku w Schaubühne w Berlinie. W jednym z wywiadów dramaturg przyznał, że zaczął pisać tekst po wyborach prezydenckich w USA. – To była reakcja alergiczna na Trumpa, Erdogana, Putina, Orbána i wielu innych…

Bum” jest tekstem wielopłaszczyznowym, o bardzo specyficznej narracji. Jest drapieżny, ale i absurdalny. Zależy mi, na tym, żeby widz poczuł się nie tylko obserwatorem, ale był w centrum świata bohaterów. Żeby mógł sam zadecydować w co, i komu chce uwierzyć i był wytrącony z utartych ścieżek myślenia – mówi Iwo Vedral.

Ralf Bum ma dla nas ofertę. – dodaje reżyser. On doskonale rozpoznaje nasze perwersyjne potrzeby. Tekst Mayenburga opowiada o dobrze nam znanej rzeczywistości medialno-politycznej, która w pewnym momencie może się stać przyswajalna, a nawet atrakcyjna. Główny bohater nie ma oblicza Supermana, który przybył, aby uratować świat. Ma raczej twarz i uśmiech Jokera.

Przedstawienie będzie na bieżąco filmowane i wyświetlane na ekranie. O życiu Ralfa Buma dowiadujemy się poprzez szereg retrospekcji. O cudownym dziecku do programu telewizyjnego wypowiadają się osoby, które miały z nim kontakt w dzieciństwie.

 

PREMIERA: 27 maja 2023

Czas trwania: 110 minut (bez przerwy)

Prawami do sztuki dysponuje ADiT


Marius von Mayenburg, reżyseria – Iwo Vedral, przekład – Karolina Bikont, scenografia i kostiumy – Paula Grocholska, muzyka – Anna Stela, choreografia Natalia Dinges, asystent reżysera, inspicjent – Mariusz Korek

 

Obsada

Kobiety z piwnicy: Milena Bieńkowska, Dorota Goliniewska, Małgorzata Piątek, Anna Wilk, Bożena Stępień, Arleta Kubica-Banasiak, Agnieszka Borecka, Katarzyna Ziębińska, Beata Pokora

 

Obsługa techniczna

Dźwięk, wideo – Piotr Andrzej Całus, Piotr Czok

Światło – Arkadiusz Ficek

Fryzjerstwo, charakteryzacja, garderoby – Ewa Chłód, Ewa Gut, Ewa Michalak

Rekwizyty – Grzegorz Gut

Obsługa sceny – Jacek Celiński, Zbigniew Dulnik, Dariusz Haładus, Bartłomiej Odwaga


Recenzje i artykuły