Spektakle

Mały Książę. Opowieść

reżyseria Agnieszka Baranowska

Na motywach „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego

MAŁY KSIĄŻĘ. OPOWIEŚĆ to historia o dojrzewaniu człowieka do śmierci, o czułości i szacunku do innych, a przede wszystkim o czułości do siebie i tak często zaniedbywanej wrażliwości w nas samych, którą bez wątpienia możemy nazwać naszym wewnętrznym Małym Księciem.

 

Agnieszka Baranowska, reżyser:

W „Małym Księciu” odnalazłam wiele tropów przypominających o tym, że nie da się żyć bez najprostszych, a wciąż trudnych dla nas życiowych prawd: bez miłości, bez przyjaciela, bez okazywania sobie czułości i empatii, bez uważności na własne życie i że nie da się udawać, że nie dostrzegamy wokół siebie różnych, dziwnych istot – ludzi, z którymi mniej lub bardziej potrzebujemy żyć, choć nie zawsze jest to łatwe. Postacie na planetach to są ludzie, których spotykamy na co dzień. Czasem sobie z nimi nie radzimy, nie mamy ochoty ich widywać, pracować i żyć z nimi…A gdyby tak spojrzeć na nich z czułością – tak jak robi to Pilot i będzie tego uczył Baobaby – to może życie byłoby przyjemniejsze i łatwiejsze, a na pewno bezpieczniejsze, bo z rozwagą umielibyśmy stawiać granice.

(…) W spektaklu zderzymy opowieść głównego bohatera – Pilota z rzeczywistością codziennego świata. Mały Książę pojawi się w różnych odsłonach. Będzie znakiem naszego bycia blisko siebie, naszej wrażliwości, współodczuwania, uważności na świat i na to, co dzieje się w naszym życiu.

 

„Ziemia mówi o nas więcej niż wszystkie książki. Bo stawia nam opór”

[Antoine de Saint-Exupéry, Ziemia, planeta ludzi]

 

 „Mały Książę” – o czym niewielu wie – jest historią życia autora. On sam jako Mały Książę, borykający się z rzeczywistością i demonami przeszłości, unaocznia nam prawdę o życiu, które nie jest proste dla osób wybitnie wrażliwych. Poza opowiastką filozoficzną mamy do czynienia z postaciami, które mają swoje odpowiednikiw rzeczywistości: Róża, Lis…

Exupéry podobno całe życie żałował, że nie zadedykował swojej opowiastki żonie. Naszą opowieść kończy Róża, której pierwowzorem była żona pisarza – Consuelo Suncin de Sandoval, składając tym hołd autorowi i jego żonie. Życie jest przewrotne, ale czułość, pamięć i wiara w to, co jest uczciwe i szczere, zawsze daje szansę na dobre zakończenie.

„Mały Książę” (Le Petit Prince) – powiastka filozoficzna francuskiego pisarza, poety i zawodowego pilota Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, wydana w 1943 w Nowym Jorku. Przetłumaczona na ponad 400 języków w tym na dialekty i gwary, w Polsce dostępna m.in. w wersji wielkopolskiej, śląskiej i góralskiej. To jedyna książka tego autora, którą sam zilustrował. Pod warstwą baśniowej, wieloznacznej fabuły kryją się wątki realistyczne, autobiograficzne i psychologiczne.

PREMIERA: 1 czerwca 2022

Czas trwania: 90 minut (bez przerwy)


Tłumaczenie, adaptacja, reżyseria – Agnieszka Baranowska, scenografia i kostiumy – Kamila Grzybowska-Sosnowska, muzyka – Helena Matuszewska, asystent reżysera – Robert Rutkowski, inspicjent – Andrzej Rospondek

 

Obsada

 

Obsługa techniczna

Dźwięk – Piotr Czok

Światło – Przemysław Bielawski

Fryzjerstwo, charakteryzacja, garderoby – Ewa Chłód, Ewa Gut, Ewa Michalak

Rekwizyty – Grzegorz Gut

Obsługa sceny – Jacek Celiński, Zbigniew Dulnik, Paweł Kużdżeń, Dariusz Haładus