Marzena Lamch-Łoniewska
Wokalistka, pedagog, kompozytorka, aktorka.
Współpracowała m.in. z Januszem Yaniną Iwańskim, Mietkiem Szcześniakiem, Lorą Szafran czy Marcinem Pospieszalskim. Stale współpracuje z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i Teatrem „A” z Gliwic. Prowadziła seminaria z emisji głosu na wielu uczelniach. Jedna z bardziej cenionych w Polsce specjalistek w dziedzinie śpiewu białego. Założycielka i kierownik zespołu Kalokagathos, z którym zdobywała nagrody na największych festiwalach folkowych w Polsce (m.in. Mikołajki Folkowe w Lublinie). Wspólnie z zespołem Habakuk nagrali płytę "Regrowth". Zaangażowana w wiele projektów artystycznych (m.in.: Mandorla, „Kobiety których nie ma”, Teatr ITP w Lublinie, Poławiacze Pereł Improv Teatr w Lublinie).
Zamieszkała w Sędziejowicach, gdzie wraz z mężem Adamem powołali do życia Wychowalnię Artystyczną "Ładne Kwiatki", która realizuje spektakle, koncerty, happeningi i warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wspierając działania twórcze na rzecz osób szczególnie uzdolnionych ale również grup zagrożonych wykluczeniem (domy wychowawcze, świetlice, uczestnicy z niepełnosprawnością fizyczną i umysłową).
Muzyka do spektakli:
- "Kohelet czyli świt doczekany", Teatr Bez Reszty w Częstochowie (2003)
- "O winie, karze i zmartwychwstaniu przez miłość", na podstawie "Zbrodni i kary" (songi do spektaklu z muzyką Stanisława Syrewicza), reż. Stanisław Brejdygant, Teatr Mały w Łodzi (2009)
- "Prawdziwa historia Człowieka z La Manchy", Teatr ITP w Lublinie (2012)
- "Faust", Teatr ITP w Lublinie (2015)
- "Legenda o Czarciej Łapie", Poławiacze Pereł Improv Teatr w Lublinie (2018)
Muzyka do spektakli dla dzieci, piosenki autorskie, opracowania utworów.
Od wielu lat w Teatrze im. Adama Mickiewicza prowadzi warsztaty teatralne, jest również korepetytorem wokalnym, współpracującym przy spektaklach produkowanych przez częstochowski Teatr.