Spektakle

W starych dekoracjach

reżyseria Igor Gorzkowski

W STARYCH DEKORACJACH

wg tekstów Tadeusza Różewicza

Adaptacja i reżyseria - Igor Gorzkowski, scenografia - Honza Polivka,

kostiumy - Magdalena Dąbrowska, muzyka – Piotr Tabakiernik

ruch sceniczny – Iwona Pasińska, asystent reżysera – Sylwia Karczmarczyk

 

Spotkanie indywidualności

Tadeusz Różewicz to dla wielu czytelników najwybitniejszy polski poeta współczesny, autor ponadczasowej, rewolucyjnej dla teatru Kartoteki, dramatopisarz, eseista, tłumacz, pisarz wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla. Jednak po jego teksty prozatorskie sięgamy dziś rzadko, a to one stały się kanwą częstochowskiego spektaklu „W starych dekoracjach”.

Igor Gorzkowski to reżyser znany m.in. z błyskotliwych adaptacji prozy, eksperymentator, który z projektu na projekt dokonuje coraz bardziej zaskakujących wyborów literackich.

W jego najnowszym przedstawieniu, w główną postać podróżującego po Rzymie i własnym życiu „Bohatera”, wciela się znakomity aktor Henryk Talar, który w Częstochowie świętował jubileusz  pracy artystycznej.

 „Pierwszym pomysłem było sięgnięcie do „Kartoteki”. Spowodowałem, że Henryk Talar przeczytał raz jeszcze ten dramat i (…) to on podsunął myśl, by skoncentrować się na relacji Bohatera z kobietami.  Spodobało mi się i tak zacząłem czytać inne teksty.  I okazało się, że w tym jest sens, że da się wyłonić z prozy Różewicza motyw podsumowania, pewnego rozrachunku z życiem, trochę jak w „Kartotece”, ale przez pryzmat niezałatwionych spraw z kobietami.” (Igor Gorzkowski)

Przedstawienie nawiązuje m.in. do opowiadania „Śmierć w starych dekoracjach” - spisanego w formie monologu wspomnienia podróży do Włoch, zakończonej śmiercią narratora. Opowiadanie było pierwszym tekstem Tadeusza Różewicza zrealizowanym na scenie w 1978 roku przez wybitnego inscenizatora Jerzego Grzegorzewskiego, z którym Igor Gorzkowski współpracował w Teatrze Narodowym.

  „Spotkanie z Jerzym Grzegorzewskim wyposażyło mnie w przekonanie, że w teatrze można od czasu do czasu wypuścić się na pomysły, które przychodzą z impulsu skojarzeniowego, że można, a nawet nieraz trzeba, pozwolić sobie na coś zupełnie odlotowego”.

Powstała na częstochowskiej scenie opowieść dzieje się w Rzymie w latach 70., ale sceniczna narracja rozbita jest na wiele przenikających się poziomów czasu, przestrzeni.

„Chcemy stworzyć spektakl miejscami oniryczny, będący kompozycją ruchu i muzyki, spektakl pełen namiętności. I nie mówię tutaj o erotyce, ale o zmysłowości i emocjach.” (Igor Gorzkowski)

Obsada: Bohater - Henryk Talar, Włoch - Maciej Półtorak, Włoszka - Sylwia Karczmarczyk,

Kobiety z przeszłości: Iwona Chołuj, Teresa Dzielska, Agata Ochota- Hutyra, Małgorzata Marciniak, Agnieszka Łopacka,

Matka - Cecylia Putro, Młody Bohater - Mateusz Trzmiel (gościnnie)

Przeczytaj recenzje:

To spektakl gęsty od znaczeń, emocjonalny, intensywnie dialogujący ze współczesnością, z człowiekiem prawdziwym, w którym wrażliwość emocjonalna, czujność intelektualna i zmysłowość walczą na przewagi.
(Tomasz Miłkowski, aict.art.pl) 

Przedstawienie Gorzkowskiego to próba „spojrzenia w oczy" tajemnicy życia i śmierci. Mądry, wciągający, poruszający: po prostu piękny spektakl.
(Jan Bończa-Szabłowski, "Rzeczpospolita")

Częstochowski spektakl zbudowany jest z prozy Tadeusza Różewicza w stylu niespiesznym, pastelowym, przepełnionym nostalgią. Oto poeta u schyłku życia melduje się w rzymskim hotelu.(...) Chodzi po Wiecznym Mieście, ale odbywa też bardziej istotną podróż. Do zakamarków pamięci, w minione.
(Jacek Wakar, gazetaprawna.pl)

Premiera spektaklu połączona  z jubileuszem 50-lecia pracy artystycznej

Henryka Talara.

PREMIERA – 19 września 2015 r.

Czas trwania spektaklu: 100 min.

„Do ludzi wróciłem - Talar”, to dokument wyprodukowany na zlecenie Urzędu Miasta Częstochowa. Film jest relacją z przygotowań do przedstawienia „W starych dekoracjach”, opartego na opowiadaniach Tadeusza Różewicza i wyreżyserowanego przez Igora Gorzkowskiego. Tym spektaklem znakomity aktor Henryk Talar uczcił 50 - lecie pracy twórczej 19 września 2015 r. w Teatrze im. A. Mickiewicza. To także zapis wspomnień częstochowian, którzy mieli okazję współpracować z aktorem, kiedy był dyrektorem częstochowskiego teatru w latach 2004-2007 oraz obecnie. Zostały w nim zarejestrowane wypowiedzi: Tadeusza Piersiaka - dyrektora Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”, Roberta Dorosławskiego – dyrektora Teatru im. A.Mickiewicza, pisarza-Andrzeja Kalinina, muzyka - Janusza Yaniny Iwańskiego, wojewody częstochowskiego - Cezarego Marka Graja, aktorek: Małgorzaty Marciniak, Iwony Chołuj i Sylwii Karczmarczyk. Film stanowi również osobiste podsumowanie i rozliczenie aktora z czasami, kiedy kierował częstochowskim teatrem. Oficjalna premiera filmu odbyła się 8 października w Kinie Studyjnym OKF.
Pomysł i realizacja filmu - Magdalena Fijołek;
zdjęcia i montaż - Adam Bednarski;
muzyka - Maciej Kor Korzeniewski

Zdjęcia z prób: Piotr Dłubak

czas trwania spektaklu : 1 h 40 min. bez przerwy